Strona głównaTechnologieZmiany ustawowe nie bez znaczenia dla polskich software house - co planują...

Zmiany ustawowe nie bez znaczenia dla polskich software house – co planują legislatorzy?

Cyfryzacja i informatyzacja stale postępują. Z korzyścią nie tylko dla samych użytkowników, ale też dla firm programistycznych uczestniczących w przetargach. Kończące się terminy na wykorzystanie funduszy unijnych dodatkowo determinują natężenie zmian m.in. w sektorze państwowym.

Co zmieniło się od początku bieżącego roku i jakie zmiany jeszcze przed nami?

Cyfryzacja akt pracowniczych

Od początku 2019 roku pracodawcy, na mocy nowych przepisów Kodeksu Pracy, mają możliwość prowadzenia akt pracowniczych całościowo w wersji elektronicznej. To pozytywna zmiana dla każdego przedsiębiorstwa i tym samym, każde powinno z tej możliwości skorzystać. Cyfryzacja dokumentów wiąże się m.in. z podążaniem za zmieniającym się rynkiem oraz nadążaniem za postępem technologicznym. E-akta to jednak nie tylko wygoda i modernizacja. Mają też swoje dodatkowe korzyści.

Sprawne zarzadzanie rozproszonymi zasobami – nowe przepisy ułatwią zarządzanie zasobami ludzkimi zwłaszcza firmom z rozbudowaną kadrą pracowniczą. Tym bardziej, jeśli zespoły pracują w rozproszonej strukturze i różnych lokalizacjach. Prowadzenie, aktualizacja czy archiwizacja teczek pracowniczych przeniesionych do wirtualnej przestrzeni, stanie się znacznie łatwiejsza i bardziej sprawna.

Zwiększone bezpieczeństwo danych – coraz więcej uwagi przywiązuje się do bezpieczeństwa danych, zwłaszcza tych wrażliwych. Nowelizacja ustawy wprowadzająca RODO była dobrym wstępem do postępu w zakresie cyberbezpieczeństwa. Przenosząc dane pracowników do chmury, przy odpowiednio zbudowanej aplikacji webowej zwiększa bezpieczeństwo przetwarzanych danych.

Optymalizacja pracy działów HR i kadr – wykorzystanie możliwości systemów informatycznych pozwala dodatkowo na optymalizację czasu pracy i wydajności działów HR i kadr. Skupienie niezbędnych do wykonywania zadań informacji w jednym miejscu stanowi duże udogodnienie.

Możliwości software house w służbie niepełnosprawnym

Kolejną rewolucją, planowaną przez polskich legislatorów, jest ułatwienie dostępu do informacji osobom niepełnosprawnym. Okazuje się bowiem, że dla 12% społeczeństwa, które stanowią osoby niepełnosprawne, od roku 2015 nie zostało wprowadzone żadne udogodnienie, pozwalające na swobodny dostęp do danych z Sieci.

Tym samym, w lipcu 2018 roku Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju ogłosiło, że rozpoczyna pracę nad ustawą dotyczącą dostępności cyfrowej dla osób niepełnosprawnych. Oznacza to, że do 2020 roku wszystkie strony internetowe należące do urzędów państwowych, a także placówek pełniących świadczenia publiczne, muszą zostać zmodyfikowane w sposób umożlwiający korzystanie z ich treści przez osoby z niepełnosprawnością – w tym osoby niewidome.

Choć część urzędowych stron WWW spełnia już wymogi odnoszące się do zaniechania dyskryminacji w dostępie do informacji webowych, to nadal stanowią one mniejszość. Ustawa ma narzucić egzekwowalny obowiązek na urzędy, które od 2015 roku nie wprowadziły wspomnianych modernizacji swoich serwisów. Ustawa ma nakładać bezwzględny obowiązek wprowadzenia zmian do 2020 roku. Warto więc wypatrywać przetargów.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne