Strona głównaTechnologieGlobalne wydatki na IT w 2020 roku

Globalne wydatki na IT w 2020 roku

Zakończenie roku to dobry okres na podsumowania. Jakie przychody wygenerowała branża IT w ciągu minionych 12 miesięcy? Jakie wyniki odnotowali producenci sprzętu, a jakie firmy typu software house? Zapraszamy do zapoznania się z krótkim podsumowaniem roku 2020.

Globalne wydatki na IT

Gartner – mająca siedzibę w USA firma badawczo-analityczna oszacowała, że globalne wydatki na IT w 2019 osiągnęły poziom 3,7 biliona dolarów. Oznacza to bardzo nieznaczny wzrost w porównaniu do roku 2018.

Rozczarowują przede wszystkim dane z gospodarki chińskiej. Na tym rynku wzrost wydatków osiągnął zaledwie 0,1 procent. Nie najlepiej wypadają także Stany Zjednoczone, które przez wiele lat napędzały wzrost rynku globalnego.

Struktura wydatków na IT w 2020

Jakie były najważniejsze powody tak małego wzrostu wydatków na rozwiązania IT w 2020 roku? Przede wszystkim spadek wydatków na sprzęt i urządzenia. W tym segmencie obserwowane było zmniejszenie wydatków o 5,3 procent do poziomu 675 miliardów dolarów. Spadek ten nie był możliwy do “zasypania” rozwojem innych segmentów, które radziły sobie  znacznie lepiej. Jakie segmenty rynku rozwijały się najbardziej dynamicznie?

Firmy programistyczne trzymają się mocno

Co ciekawe segment oprogramowania utrzymał stosunkowo wysoką dynamikę wzrostu. Wydatki na produkty software house-ów na całym świecie wzrosły aż o 8,8 procent. Ich wartość osiągnęła poziom ponad 450 miliardów dolarów.

Rynek oprogramowania rozwija się szczególnie dynamicznie poza Stanami Zjednoczonymi, które w ubiegłych latach były zdecydowanym liderem wzrostów. Ma to związek z ciągle rosnącym zainteresowaniem rozwiązaniami chmurowymi, w krajach w których do tej pory nasycenie rynku było małe.

Prognoza na rok 2020

Co przyniesie rok 2020? Prognozy są dużo bardziej optymistyczne. Firma Gartner przewiduje, że rok kolejne 12 miesięcy przyniesie wzrost na przekraczający 3,5 procent.

Największy wzrost ponownie generować będą produkty firm programistycznych. Szacowane wydatki na zakup oprogramowania wzrosną co najmniej o 10 procent. Ma to związek z trwającym dostosowywaniem systemów informatycznych do zmieniających się rozwiązań legislacyjnych. Duża waga będzie także przykładana do bezpieczeństwa danych – szczególnie w obszarze szeroko rozumianego e-commerce. Świetlaną przyszłość mają przed sobą centra przetwarzania i analizy danych, które będą wręcz zasypywane danymi zbieranymi przez Internet Rzeczy.

Stany Zjednoczone – największa cyfrowa gospodarka świata – ponownie nie będą liderem wzrostów. Wśród najszybciej rozwijających się rynków nadal dominować będą kraje, które muszą nadrabiać zaległości.

Rynek firm programistycznych będzie się rozwijał i podlegał dalszej konsolidacji. Jednak nie oznacza to znaczącej zmiany jego rozproszenia, któremu sprzyja powstawanie startupów technologicznych i wspierane rosnącym zainteresowaniem inwestorów zapewniających finansowanie nowych przedsięwzięć. Największą barierą rozwoju będzie podobnie jak w latach ubiegłych niedobór wykwalifikowanych pracowników.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne