Technologia LED jest nam znana już od wielu lat i chociaż jej dynamiczny rozwój nastąpił dopiero w ostatnim czasie, to jednak zdążyła się już upowszechnić tak bardzo, że praktycznie nie można już wyobrazić sobie codziennego życia bez jej wykorzystania. Dzieje się tak nie tylko ze względu na jej niesamowitą przydatność w różnych dziedzinach i masę zalet związanych z jakością emitowanego przez diody światła, ale także wpływ na jej upowszechnienie mają bez wątpienia czynniki ekonomiczne.
Moduły ledowe wykorzystują bowiem znacznie mniej energii niż tradycyjne źródła światła, dzięki czemu możliwe są znaczne oszczędności zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni do oświetlenia. Oświetlenie LED powszechnie kojarzy się nam z urządzeniami służącymi do zapewnienia światła w domu, oświetlenia fabryk czy hal magazynowych oraz jako świetny nośnik reklamowy. Bardziej świadomi technologicznie konsumenci kojarzą też zapewne możliwość wyświetlania wysokiej jakości obrazu, który osiąga się dzięki zjawisku elektroluminescencji na przykład w telewizorach czy monitorach ledowych. Moduł LED (zob. na http://goq-led.pl/) to także możliwość korzystania z nieco bardziej przyziemnych funkcji np, budowy świątecznych dekoracji.
To jednak nie wszystko do czego można wykorzystać tą technologię. Jednym z ciekawszych sposobów użycia diod ledowych jest ich wykorzystanie w hodowli roślin. Nie chodzi tu tylko o eksperymentalne plantacje jakie wykorzystuje NASA w stacjach kosmicznych, czy też oświetlenie przydomowych ogrodów zimowych czy szklarni. Odpowiednio przygotowane moduły led są również wykorzystywane w przemysłowej produkcji rolniczej. Chociaż nie jest to jeszcze powszechnie wykorzystywane zwłaszcza na terenie naszego kraju to warto wiedzieć, że dzięki instalacjom skonstruowanym na bazie diod led można stworzyć warunki oświetlenia roślin, dzięki którym możliwa będzie ich uprawa w zamkniętych pomieszczeniach. Brzmi to trochę jak science-fiction, ale powoli staje się już naszą codziennością. Wyobraźcie sobie jakie korzyści może przynieść utworzenie plantacji niezależnych od warunków klimatycznych i pogodowych panujących na danym terenie. W sprzedaży istnieją już nawet odpowiednie moduły potrafiące emitować światło niemal identyczne z naturalnym włączając w to nie tylko jego natężenie i barwę, ale również naturalny kąt padania czy długość fal świetlnych optymalną do wzrostu określonych roślin. Umożliwia to właściwie idealne odwzorowanie warunków naturalnych jakie są potrzebne do skutecznego uprawiania roślin w warunkach przemysłowych. Jednak najważniejszą zaletą zastosowania takiej technologii przy uprawach jest jej stosunkowo niski koszy eksploatacji. Jak już wspomniano wyżej dioda led dzięki zjawisku elektroluminescencji jest w stanie przekształcić praktycznie całą pobieraną energię elektryczną do emitowania światła. Nie wytwarza przy tym ciepła, które w dotychczas wykorzystywanych rozwiązaniach pochłaniały większą część prądu. Dzięki temu zjawisku instalację oświetleniową można zasilać niewielkim kosztem, nawet energią pochodzącą całkowicie ze źródeł odnawialnych.