Strona głównaUncategorizedNa jakiej zasadzie działają kserokopiarki?

Na jakiej zasadzie działają kserokopiarki?

Kserokopiarka jest urządzeniem, które na co dzień widujemy w biurach. Wszyscy wiemy, że sposób w jaki działa to urządzenie trochę różni się od standardowych urządzeń kopiujących. Mimo, że na co dzień obsługujemy lub widujemy kserokopiarki to jednak mało kto wie jaka jest ich zasada działania i czym się tak naprawdę wyróżniają. W niniejszym artykule nieco przybliżamy to zagadnienie.

Kserokopiarki

Kserokopiarki Canon, są wyposażone w szereg nowoczesnych rozwiązań, jednak ich główną funkcjonalnością jest kopiowanie dokumentów w szybki i wygodny sposób. Zasada działania kserokopiarki jest po części wytłumaczona w samej nazwie tego urządzenia. Nazwa pochodzi od greckiego słowa „kseros” co oznacza suchy, kopiowanie za pomocą kopiarki Canon (oraz innych firm) odbywa się całkowicie bez płynnych materiałów. Co stanowi wyraźną różnicę wobec atramentowych technologii druku.

Zasada działania kserokopiarki

W pierwszym etapie bęben kserokopiarki jest elektryzowany za pomocą umieszczonej blisko bębna elektrody. Następnie następuje naświetlanie. Dokładniej mówiąc naelektryzowana część bębna przesuwa się nad kartką. Tam, gdzie pada światło substancja pokrywająca bęben staje się przewodnikiem prądu (tym samym bęben nie jest już naelektryzowany).

W kolejnym etapie następuje emisja tonera na bęben. Do tego celu wykorzystuje się elektryzowanie magnetyczne oraz wałek, który przestawia cząsteczki tonera w te miejsca w których bęben jest naelektryzowany. Następnie bęben dotykając kartki papieru przekazuje cząsteczki z tonera oraz następuje rozładowywanie i czyszczenie bębna.

W końcowym etapie następuje utrwalanie, czyli kartka papieru pokryta tonerem jest transportowana pomiędzy gorącymi (około 200 stopni Celsjusza) wałkami. W tym momencie toner się topi i tym samym tworzy się druk na kartce. W efekcie z urządzenia wyjeżdża ciepła kartka wraz z gotowym drukiem.

Zasada działania kserokopiarki może wydawać się nieco archaiczna, aczkolwiek pozwala ona osiągnąć niesamowitą wydajność przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości druku. Dzięki czemu kserokopiarki od wielu lat są uznawane za bardzo cenione urządzenia do zastosować biurowych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne