Technika estradowa

Obsługa techniczna imprez czy też technika estradowa to usługa w skład której wchodzi między innymi nagłośnienie, wynajem sceny oraz szeroko pojęta organizacja techniczna imprezy. W niniejszym artykule spróbujemy przyjrzeć się elementom składającym się na tytułową technikę estradową.

Scena

Zacznijmy od rodzajów sceny. Popularnym rozwiązaniem jest wynajem podestów scenicznych, które są wyjątkowo elastyczne gdyż można z nich zbudować scenę dowolnej wielkości. Swoje zastosowanie znajdują zarówno na małych uroczystościach bankietowych jak i podczas średniej wielkości koncertów na świeżym powietrzu. W opozycji do podestów scenicznych są pełne sceny o określonej wielkości. W tym wypadku powierzchnie scen rzadko przekraczają 20-30 metrów kwadratowych. Jednak to właśnie taka wielkość jest w pełni wystarczająca w przypadku większości imprez. Oczywiście scena to nie wszystko, ponadto należy się zaopatrzyć w konstrukcje sceniczne (konstrukcje targowe) które są wykorzystywane do budowy zadaszenia oraz ścian sceny. Ponadto ich ważną funkcjonalnością jest utworzenie powierzchni do zaczepienia nagłośnienia oraz systemu oświetleniowego. Tworząc scenę nie można także zapomnieć o schodach estradowych, które pozwalają konferansjerom/artystom w wygodny sposób pojawić się na scenie. To czy zdecydujemy się na małą mobilną scenę czy też na sporą estradę składającą się z setek elementów oczywiście zależy od specyfiki danego wydarzenia.

Nagłośnienie

Większość z nas posiada w swoich domach sprzęg nagłośnieniowy. Jednak gdy planujemy zorganizować imprezę (w szczególności imprezę muzyczną) szybko zorientujemy się że nagłośnienie wymaga profesjonalnego sprzętu o przeznaczeniu estradowym. Inne wymagania są stawiane nagłośnieniu pracującemu w Sali konferencyjnej, inne natomiast w przypadku organizacji imprezy na Sali balowej, jeszcze inaczej syutacja wygląda w przypadku organizacji imprezy na świeżym powietrzu. Eksperci ds. nagłośnienia powinni odpowiednio dobrać i skonfigurować sprzęt pod obszar na którym dane wydarzenie będzie miało miejsce. Elementy na jakie składa się nagłośnienie to: mikrofony, przetworniki, okablowanie, mikser, tzw. urządzenia efektowe, tzw. „końcówki mocy”, wzmacniacze oraz oczywiście kolumny głośnikowe.

Oświetlenie

Oświetlenie estradowe to swojego rodzaju „kropka nad i” każdego wydarzenia muzycznego. Odpowiednia oprawa potrafi zachwycić gości. To właśnie oświetlenie kreuje atmosferę danego wydarzenia. Inaczej wygląda oświetlenie na weselu, jeszcze inaczej podczas koncertu rockowego, zupełnie inne wymagania są stawiane w przypadku organizacji konferencji. Z jakimi oprawami oprawy oświetleniowej możemy się spotkać? To przede wszystkim reflektory LED w przeróżnych konfiguracjach. Popularne są reflektory na ruchomych głowicach, stroboskopy, światła typu spotlight oraz światła laserowe.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne