Strona głównaPozostałeCo warto wiedzieć o pożyczkach pod zastaw domu lub mieszkania?

Co warto wiedzieć o pożyczkach pod zastaw domu lub mieszkania?

Różne dostępne obecnie dane statystyczne dowodzą, że popularność takich rozwiązań, jak szeroko rozumiane pożyczki pod zastaw nieruchomości z każdym kolejnym rokiem staje się wśród polskich konsumentów coraz większa.

Zdaniem ogromnej większości ekspertów fakt ten jest determinowany co najmniej kilkoma istotnymi przyczynami. Jednak pomimo rosnącej popularności pożyczkami pod zastaw domu lub mieszkania oraz pomimo coraz większego zainteresowania, jakie wzbudzają tego typu produkty pożyczkowe jest rzeczą widoczną, że razem ze wzrostem zainteresowania nie idzie w parze wzrost wiedzy.

Według wielu analityków to właśnie z tego powodu spora grupa polskich konsumentów nadal żywi różnego rodzaju obawy lub wątpliwości związane z pożyczkami pod zastaw. Warto tutaj zaznaczyć, że w wielu przypadkach(zwłaszcza w przypadku osób borykających się ze zjawiskiem tak zwanej spirali zadłużenia) postępowanie wynikające z tego rodzaju podejścia może ostatecznie okazać się bardzo niekorzystne.

Co więc warto wiedzieć na temat pożyczek pod zastaw nieruchomości oraz dlaczego nie warto bać się korzystania z tego rodzaju rozwiązań? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco dokładniej i postarajmy się udzielić odpowiedzi na te pytania.

Co warto wiedzieć o pożyczkach pod zastaw domu lub mieszkania?

Jak wspominano powyżej, wielu polskich klientów żywi różnego rodzaju obawy związane z korzystaniem z takich rozwiązań, jak szeroko pojęte pożyczki pod zastaw nieruchomości. Według ekspertów, przeważnie tego typu obawy mają dwojakie źródło: z jednej strony ich przyczyną jest prosty mechanizm psychologiczny, polegający na to, że kiedy dom lub mieszkanie stają się formalną częścią umowy pożyczkowej, perspektywa ich ewentualnej utraty staje się psychologicznie jakby bardziej namacalna. Druga przyczyna to natomiast po prostu brak rzetelnej, adekwatnej do rzeczywistości wiedzy na temat sposobu działania pożyczek pod zastaw oraz zalet tego typu produktów kredytowych.

Jeżeli chodzi o pierwszą z wymienionych kwestii, to warto mieć świadomość, że ryzyko jest całkowicie pozorne: obiektywne badania dowodzą, że pożyczki pod zastaw nieruchomości to najbardziej efektywna oraz najbezpieczniejsza metoda wychodzenia ze spirali długów. Wynika to po prostu z faktu, że tego typu pożyczki są znacząco tańsze od innych rozwiązań kredytowych, co pozwala na redukcję kosztów obsługi zadłużenia, ułatwiając tym samym konsumentowi stopniową poprawę swojej sytuacji.

Jeżeli zaś chodzi o mechanizm działania pożyczek pod zastaw domu lub mieszkania, to zasadniczo dzielą się one na dwa najczęściej spotykane rodzaje. Pierwszy z nich to klasyczne pożyczki pod zastaw- w tym wypadku pożyczkodawca dokonuje wpisu do księgi wieczystej nieruchomości. Drugi z wariantów to zaś pożyczka pod przewłaszczenie, polegająca na tym, że na czas trwania pożyczki pożyczkodawca staje się formalnym właścicielem nieruchomości.

Czy są to mechanizmy ryzykowne? Być może na takie wyglądają. Praktyka jednak w sposób jednoznaczny dowodzi, że w rzeczywistości jest dokładnie na odwrót.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne