Strona głównaPozostałeWzmacniacze stereo do domowego zestawu audio.

Wzmacniacze stereo do domowego zestawu audio.

Kompletowanie własnego, domowego zestawu audio, jest zadaniem dość wymagającym. Przede wszystkim w zakresie wiedzy o sprzęcie audio oraz jego prawidłowym dobieraniu do siebie. Nie można tutaj po prostu kupić pierwszego lepszego wzmacniacza i kolumn, aby wszystko grało jak należy. Musimy wiedzieć, w jaki sposób dobrać kolumny względem wzmacniacza oraz jakie zastosować przewody. Na szczęście nie jest to wiedza magiczna. Każdy z nas, może ją sobie w krótkim czasie przyswoić na tyle, aby bezproblemowo skompletować własny zestaw audio. 

Wzmacniacze stereo, ich dobór i podłączenie.

Sercem całego, domowego zestawu audio będzie zawsze wzmacniacz stereo. To od tego, w jaki wzmacniacz się zaopatrzymy, będą zależały nasze dalsze zakupy. Musimy tutaj przede wszystkim uwzględnić moc wzmacniacza, oraz jego impedancję wyjściową. Nie warto tutaj oczywiście przesadzać z mocą wzmacniacza. W większości przypadków, do domowego zestawu audio, wzmacniacz o mocy 2×50 wat, w zupełności powinien wystarczyć. Można oczywiście pokusić się o zakup większe, niemniej jednak nie jest to konieczne. Zresztą wzmacniacze stereo o mocy podanej powyżej to i tak całkiem spory wydatek. Czym zaś będzie on mocniejszy, tym bardziej będzie rosnąć jego cena. Warto uwzględnić także wielkość pomieszczenia w którym będziemy ustawiać cały sprzęt. Im mniejsze pomieszczenie, tym mniejszy wzmacniacz będziemy wybierać.

Jeśli zaś chodzi o kwestię prawidłowego podłączenia całego zestawu, to tutaj najważniejsze będzie to, aby dobrać odpowiedniej mocy i impedancji kolumny stereo. Całość zaś należy ze sobą połączyć wysokiej klasy kablami głośnikowymi. Mało kto zdaje sobie sprawę, iż kiepskiej jakości kable głośnikowe, mogą zepsuć jakość, nawet najlepszego sprzętu. Nie warto więc szukać w tym zakresie oszczędności. Dobre kable można kupić już za 200 PLN a to chyba nie jest aż tak wielki wydatek, jeśli wzmacniacz kupimy za ok. 1000-2000 PLN. Do tego drugie tyle wydamy na kolumny stereo, toteż te dwie stówki raczej nie będą stanowić większego problemu.

Gdzie kupić dobre wzmacniacze stereo?

Oczywiście problemem numer jeden będzie tutaj znalezienie odpowiedniego dostawcy sprzętu audio do domu. Co prawda na rynku znajdziemy stosunkowo wiele sklepów audio, niemniej jednak nie będą one oferować nam odpowiedniego asortymentu. Dobry sklep audio powinien zagwarantować nam dość szeroki wybór. Jednocześnie powinniśmy mieć możliwość kupienia sprzętu ze średniej jak i najwyższej półki. Warto aby w sklepie zlokalizowane było także studio odsłuchowe. Pozwoli to nam bowiem na sprawdzenie na miejscu danego sprzętu.

Nie zawsze jednak będzie to możliwe, toteż drugim rozwiązaniem będzie internetowy sklep audio. Co prawda w tym przypadku nie będziemy mieć możliwości osłuchania wzmacniacza, ale za to będą inne rozwiązania. Otóż, obecnie obowiązujące prawo pozwala nam w prosty sposób sprawdzić wzmacniacz. Przy zawieraniu umów kupna sprzedaży na odległość, mamy 14 dni na dokonanie zwrotu bez podawania przyczyny. Sprzedawca zaś musi nam zwrócić pieniądze. Pokrywamy jedynie koszty przesyłki, co i tak nie jest niczym wielkim. Tak więc ostatecznie kupujemy zestaw audio, sprawdzamy go w domu po kątem jakości i oceniamy. Jeśli nie wypadnie zadowalająco, po prostu dokonujemy zwrotu i szukamy innego rozwiązania.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne