Strona głównaKomputerGry flash i gry HTML5

Gry flash i gry HTML5

Platforma Flash – ta rzecz, którą Adobe zawsze prosi o aktualizację – jest objęta wsparciem na całe życie. To prawda, że ​​Adobe wydała ostatnią aktualizację Flash Playera niecały miesiąc temu, naprawiając ostatnią rundę problemów bezpieczeństwa, a Flash Professional jest nadal częścią Creative Cloud, opartej na subskrypcji kolekcji narzędzi programistycznych Adobe. Ale rzuć okiem na funkcje reklamowane w najnowszej wersji Flash Professional, a zobaczysz zakres transformacji platformy: Nacisk na tworzenie i wdrażanie aplikacji przeniósł się z Flash Playera na nowe technologie internetowe.
Kiedyś marzenie o Flash Web, miejscu radykalnie otwartym na amatorską kreatywność, zostało po cichu zastąpione zastrzeżonymi platformami, takimi jak Apple App Store i Steam. Z każdą wersją Flash Professional marzenie to znika coraz bardziej.
Więc co się stało? W jaki sposób platforma, którą kiedyś chwalił się Adobe, została zainstalowana na 99 procentach wszystkich komputerów tak szybko? A dlaczego to ma znaczenie?

Oprogramowanie Flash kiedyś obiecało uniwersalną platformę kodowania i bogate wrażenia multimedialne dla wszystkich innych. Flash został zaprojektowany w celu wyrównywania różnic w przeglądarce, płynnego renderowania animowanych treści do natychmiastowego odtwarzania i być tak przenośny, jak wszystko inne w Internecie. Kiedy spada, zastępuje go bardziej rozdrobniony Internet. To więcej niż śmierć pojedynczego programu. Jest to część dużej zmiany w sposobie, w jaki ludzie doświadczają i projektują Internet.
Teraz Flash nie jest całkowicie martwy. Sieć jest nadal pełna treści Flash. Wystarczy spojrzeć na nowe gry pojawiające się codziennie na Newgrounds i innych portalach Flash. A dziedzictwo Flasha jest wszędzie wokół nas. W końcu, jakie są gry i aplikacje mobilne, ale potomkowie (a w niektórych przypadkach bezpośrednie tłumaczenia) zwykłych arkadowych gier sieciowych i gier na przeglądarkę z zasilaniem Flash? Co to jest Adult Swim w Cartoon Network, ale rotacyjna funkcja programów, które często zawdzięczają wielki dług animacji Flash? Filmy domowe, Harvey Birdman i Metalocalypse zostały wyprodukowane przy użyciu zaawansowanych narzędzi Flash do tworzenia treści.
Niektórzy ogłosili HTML5 – najnowszy język w rodzinie HTML – jako oczywisty spadkobierca Flasha. Ale to też nie jest uniwersalne rozwiązanie. HTML5 nie działa na wszystkich platformach i przeglądarkach, zwłaszcza starszych, takich jak Internet Explorer. Procesory mobilne wciąż nie są w stanie poradzić sobie z bardzo złożonymi i wymagającymi programami, więc wiele najlepszych eksperymentów w Internecie (takich jak te pokazane w eksperymentach z Chrome) jest nadal najbardziej funkcjonalnych i przyjemnych na komputerze.

Wpływ śmierci Flasha wykracza poza życie programistów i wpływa na użytkowników Internetu na całym świecie. Wiele osób doświadcza subtelnej bitwy, gdy odwiedzają witryny takie jak Yelp lub Mapy Google na naszych telefonach – miejsca, które mają zarówno witrynę internetową, jak i natywną aplikację. Zawsze będzie pytać: Czy chcesz pobrać aplikację? Mają nadzieję, że powiesz „tak”, ponieważ wygoda korzystania z wielu z tych aplikacji jest lepsza niż w nawet najlepiej dostosowanych witrynach przeznaczonych na urządzenia mobilne. Korzystają z tego, jak zaprojektowano telefon, nie tylko pod względem wielkości ekranu, ale również obliczeniowo – telefony przetwarzają animacje i przejścia w różny sposób. Ale powiedzenie „tak” wzmacnia także kontrolę nad przychodami i dystrybucją, które Apple i inni dostawcy platform mają żelazną pozycję.

HTML5 to nie rewolucja, to powrót: powrót do radzenia sobie z problemami, które Flash pozwolił kiedyś programistom przejść. I w przeciwieństwie do Flasha, w HTML5 nie ma jednej wiodącej firmy, która odgrywa dominującą rolę w swojej przyszłości, co jest zarówno błogosławieństwem, jak i pułapką. Wygląda na to, że każdego dnia publikowane jest inne narzędzie lub biblioteka, które przyspieszają HTML5 w zależności od potrzeb programistycznych, od animacji i grafiki internetowej po silniki gier i interfejsy oparte na osi czasu. Nawet Adobe wkroczyło do walki, pod płaszczykiem Flasha i Adobe Edge.
Sieć może znajdować się teraz w długim ogonie wpływów Flasha, a Flash nie jest tak bardzo związany z życiem pozagrobowym, jak duch w maszynie. Przyszłość jest oczywiście pełna niesamowitego designu, ale projekty te będą również bardziej wyspecjalizowane niż kiedyś. A jednak, podczas gdy Flash może ekscytować się grzechotką śmierci, jego dziedzictwo i wpływ odbija się echem w gatunku uzależniających gier casualowych na naszych smartfonach i cechach nowoczesnej sieci: płynna animacja, uniwersalne odtwarzanie, swoboda w realizacji różnych modeli biznesowych, i konieczność posiadania potężnych narzędzi autorskich. Flash nie działa, niech żyje Flash.

Gryfriv.net ze wszystkimi grami korzystającymi z HTML5. Możesz z łatwością grać na dowolnym urządzeniu podłączonym do Internetu, przeglądarce. Zagrajmy w https://www.gryfriv.net i baw się dobrze!

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne