Jak wygląda proces założenia firmy w Polsce? Po pierwsze należy wiedzieć, że najczęściej spotykane formy prowadzenia działalności gospodarczej w naszym kraju to jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Właśnie te dwa przypadki zostały opisane w niniejszym artykule.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Spółka można założyć za pomocą aktu notarialnego lub elektronicznie. Aby założyć spółke online należy wcześniej założyć podpis kwalifikowany lub konto ePUAP (z profilem zaufanym). Wniosek należy wysłać przez portal s24. Złożony w ten sposób wniosek powinien być rozpatrzony w czasie 24h od wysłania.
Jakie informacje należy przygotować podczas zakładania spółki? Przede wszystkim należy określić liczbę wspólników oraz podział udziałów. Pozostałymi niezbędnymi informacjami jest określenie miejsca siedziby, listy wspólników, wysokości kapitału zakładowego oraz przedmiotu działalności (w formie kodów PKD). Poza podstawowymi informacjami niezbędne są także dokumenty. Potrzebna jest umowa spółki, lista wspólników oraz wniosek o rejestrację podmiotu w rejestrze przedsiębiorców. W zorganizowaniu każdego z tych dokumentów pomocny jest specjalny kreator dostępny na portalu s24.
Założenie spółki przez system s24 wiąże się z opłatami za wpis do Krajowego Rejestru Sądowego oraz wpis w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.
W ciągu 7 dni od wpisania spółki do rejestru zarząd powinien złożyć do sądu rejestrowego oświadczenie członków zarządu informacje o wniesieniu wkładu pieniężnego. Tutaj również może wystąpić opłata sądowa (około 40zł). Poza tym należy mieć na uwadze złożenie deklaracji PCC-3. W ostatnim kroku trzeba pamiętać o zgłoszeniu NIP-8 nie później niż 3 tygodnie po wpisie do KRS (lub w ciągu 7 dni, gdy świeżo upieczony przedsiębiorca zamierza opłacać składki na ubezpieczenie społeczne).
Jednoosobowa działalność gospodarcza
Założenie jednoosobowej działalności gospodarczej wymaga złożenia druku CEIDG-1. Można to zrobić w Urzędzie Gminy lub zdalnie. Jednak tutaj podobnie jak przy spółce, potrzebna będzie jedna metod poświadczenia tożsamości (podpis elektroniczny lub profil zaufany). Do wypełnienia tego druku niezbędne będą podstawowe informacje takie jak nazwa firmy, liczba osób pracujących, liczba zatrudnionych, rodzaj działalności gospodarczej (w postaci kodów PKD), nazwa skrócona firmy, data rozpoczęcia działalności, miejsce wykonywania działalności. Poza tym należy wybrać odpowiedni Urząd Skarbowy oraz formę opodatkowania firmy. Prawdopodobnie to właśnie wybór formy opodatkowania może dać najwięcej do myślenia. Do wyboru są zasady ogólne (17% lub 32%), podatek liniowy (19%), ryczałt oraz karta podatkowa. Wybór formy opodatkowania jest bardzo ważnym wyborem bez wątpienia wpływającym na kondycję finansową firmy, jeśli więc masz wątpliwości co do tego, która forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza to najlepiej przekonsultuj tą decyzję ze swoim biurem rachunkowym.
Zakładanie firmy w Polsce jest coraz bardziej uproszczone. Jednak wciąż ciężko powiedzieć by było procesem całkowicie prostym i przyjaznym nawet dla laika. W związku z czym dla początkujących przedsiębiorców rekomendujemy skorzystanie z pomocy doświadczonego biura rachunkowego.