Strona głównaUncategorizedNawozy w rolnictwie - saletra amonowa

Nawozy w rolnictwie – saletra amonowa

Trudno sobie wyobrazić współczesne rolnictwo bez stosowania nawozów, które prawidłowo użyte przyspieszają wegetację roślin oraz ich prawidłowy wzrost. Jednym z popularniejszych środków tego typu jest saletra amonowa czyli sól kwasu azotowego i amoniaku. Ma ona postać białych lub różowych granulek pokrytych powłoką zabezpieczającą produkt przed zbrylaniem.

Nawóz ten składa się przede wszystkim z azotu w dwóch postaciach: azotanowej i amonowej. Czasem jest wzbogacany mączką dolomitową, zawierającą istotne dla roślin i gleby minerały czyli wapń oraz magnez.

Saletra amonowa ma uniwersalne zastosowanie w rolnictwie. Jest używana do nawożenia różnego rodzaju roślin, warzyw, drzew, krzewów i zbóż. Należy zachować umiar i rozsądek w jej stosowaniu, ponieważ nadmiar saletry powoduje kumulowanie się azotu w roślinie (zwłaszcza w warzywach), który przekształcony w formę azotynową szkodzi ludziom. Ponadto duże ilości nawozu powodują zasolenie gleby, a przenawożone rośliny są mniej odporne na szkodniki, grzyby i chłód.

Natomiast prawidłowo użyty nawóz zwiększa plony, przyspieszając wzrost roślin.

Standardowa, bezpieczna dawka saletry wynosi 0,12-0,25 kg na powierzchnię 10 m2. Górna granica tej dawki znajduje zastosowanie w przypadku nawożenia warzyw, natomiast dolna w sytuacji, gdy używamy jej wobec drzew i krzewów.  Również zboża potrzebują małej ilości saletry, tj. 0/1 kg na 10 m2.

Nawożenie saletrą przebiega w ten sposób, że najpierw ją równomiernie rozsypujemy wokół roślin, a następnie mieszamy z glebą i podlewamy wodą, która przyspiesza uwalnianie składników mineralnych.

Produkt powinno się stosować wiosną i latem, a zrezygnować z niego jesienią, ponieważ nawożenie w tym czasie skutkuje brakiem późniejszej odporności roślin na mróz.

Nawóz musi być przechowywany w czystych, suchych pomieszczeniach, z dala od źródeł ciepła i z dala od wilgoci. Należy go chronić przed nasłonecznieniem, nagrzewaniem powyżej 30oC, a także przed opadami atmosferycznymi.

Mimo że saletra amonowa jest nietoksyczna i niepalna, powinno się stosować rękawice i okulary ochronne podczas kontaktu z nią.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne