Współcześnie niemal każde urządzenie, które zapisuje dane, korzysta z nośników pamięci. Niezależnie od tego, czy robimy zdjęcia aparatem cyfrowym, nagrywamy filmy kamerką czy zapisujemy coś na komputerze, każde z tych urządzeń ma w swoim wnętrzu nośniki pamięci, dzięki którym możliwy jest zapis i odczyt danych. Jakie mamy rodzaje nośników danych, do jakich urządzeń możemy je wykorzystać i czym się różnią między sobą?
Nośniki pamięci – czym są?
Nośniki pamięci to nic innego jak urządzenia, które służą do zapisywania i odczytu przeróżnych danych takich jak zdjęcia, filmy, aplikacje, gry czy różnego rodzaju dokumenty i pliki. Kiedyś do przechowywania danych służyły nośniki materialne, na przykład papier czy skóra. Dziś coraz częściej zastępują je cyfrowe nośniki danych. Ich największą zaletą jest trwałość oraz niewielkie rozmiary. Coś, co kiedyś zajęłoby kilka książek, dziś spokojnie zmieścimy w jednym małym pendrivie czy na karcie pamięci. Przechowywanie danych jest więc dużo prostsze i oszczędniejsze.
Trwałe nośniki danych, jakimi są pamięci USB czy dyski SSD, gwarantują szybki zapis i odczyt plików. Nasze dane na nich są bezpieczniejsze. Dzisiejsze nośniki bardzo często są odporne nie tylko na upadki czy wstrząsy, ale też na działanie czynników zewnętrznych. Karty SD nierzadko są zabezpieczone także przed promieniowaniem rentgenowskim. Co ważne, zapisane na nich dane można odtwarzać na przeróżnych urządzeniach, które zostały wyposażone w odpowiednie gniazdo czy slot.
Rodzaje nośników danych
W zależności od konkretnego zastosowania, pojemności, prędkości czy rozmiaru, cyfrowe nośniki danych mogą dzielić się na różne rodzaje. Oto najczęściej stosowane nośniki:
- Pamięć flash USB (pendrive) – komputerowe nośniki pamięci niewielkich rozmiarów, które służą do szybkiego przenoszenia plików między różnymi urządzeniami. Wykorzystują pamięć flash, a podłączane są do komputera czy laptopa przy pomocy portu USB. Bez problemu można zmieścić je w kieszeni.
- Karty pamięci – nośniki pamięci zewnętrznej, które służą najczęściej do zapisu danych na takich urządzeniach jak telefony, tablety, wideorejestratory, kamerki czy aparaty. Są bardzo wytrzymałe i odporne na działanie czynników zewnętrznych, a nawet na pole magnetyczne czy promieniowanie rentgenowskie. Zwykle mieszczą nawet do 512 GB danych.
- Dyski HDD – stosowane zwłaszcza w komputerach i laptopach starszego typu. Mają bardzo duże pojemności, co czyni z nich popularne magazyny danych, jednak ich prędkość oraz trwałość pozostawiają wiele do życzenia. Ze względu na obecność obracających się talerzy w ich wnętrzu, są one dość głośne i bardziej podatne na uszkodzenia.
- Wewnętrzne dyski SSD – półprzewodnikowe, komputerowe nośniki danych, wykorzystujące do działania pamięć flash typu NAND. Są dużo trwalsze i szybsze niż dyski HDD, ponieważ nie posiadają ruchomych elementów. W zależności od protokołu komunikacyjnego czy obsługiwanej magistrali mogą osiągać prędkości rzędu kilku lub nawet kilkunastu tysięcy MB/s.
- Zewnętrzne dyski SSD – przenośne nośniki pamięci zewnętrznej, które pozwalają na szybki transfer plików między wieloma urządzeniami, np. laptopem a lustrzanką cyfrową. Podłącza się je za pomocą gniazda USB. Mają dość kompaktowy rozmiar, co umożliwia ich wygodny transport.
Oczywiście to nie wszystkie z dostępnych nośników. Warto pamiętać, że wciąż spotkamy na rynku komputerowe nośniki pamięci, na przykład płyty CD czy DVD. Takie rozwiązania są jednak wypierane przez mniejsze, pojemniejsze, szybsze i przede wszystkim bardziej trwałe nośniki danych. Zanim zdecydujemy się na wybór konkretnego rodzaju, warto dopasować go do danego urządzenia oraz zastosowania.
Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.