Strona głównaTechnologieJak rekreacyjnie latać dronem zgodnie z prawem?

Jak rekreacyjnie latać dronem zgodnie z prawem?

Jak rekreacyjnie latać dronem zgodnie z prawem?

Wydaje Wam się, że możecie latać dronem wszędzie, gdzie tylko Wam się podoba? Niestety, rzeczywistość jest zdecydowanie inna. Poznajcie zasady, które należy przestrzegać w tym aspekcie, aby nie mieć kłopotów z polskim prawem. Zapraszamy do lektury.

Najważniejsze zasady dotyczące legalnego latania dronem w Polsce

Warto wiedzieć, że rekreacyjne loty mogą odbywać się tylko w zasięgu naszego wzroku. Oczywiście, niektóre drony mają bardzo szerokie zastosowanie. Są bowiem elementy stosowane na przykład w celach militarnych. W takiej sytuacji loty poza zasięg wzroku rzecz jasna się zdarzają. Trzeba jednak rozgraniczyć te kwestie. Ludzie, którzy traktują drony jako hobby muszą bowiem zdawać sobie sprawę, że powinni przestrzegać ten przepis.

Bardzo ważne jest to, aby latanie dronem odbywało się w odpowiedniej odległości od ludzi i pojazdów – musicie wiedzieć, że zabawa powinna toczyć się w odległości minimum 30 metrów w poziomie od tych obiektów. To jednak nie wszystko. Latanie dronem nie może odbywać się w odległości mniejszej niż 100 metrów w poziomie, jeśli chodzi zaś o zabudowania. Jest jednak wyjątek. Tyczy się to dronów, które ważą mniej niż 0,6 kg. Wtedy operatorzy nie muszą surowo przestrzegać minimalnych odległości w aspekcie poziomym.

Gdzie nie można pod żadnym pozorem latać? Trzeba podkreślić, że te przepisy tyczą się każdego urządzenia, niezależnie od jego wagi. Należy zaznaczyć, że rekreacyjne latanie nie może odbywać się nad między innymi wodociągami, kopalniami, zaporami wodnymi, liniami energetycznymi, portami morskimi, rurociągami paliwowymi, muzeami czy nawet… archiwami państwowymi itp.

Jeszcze bardziej zagmatwanym zagadnieniem jest przestrzeń powietrzna. Trzeba podkreślić, że dzieli się ona na kilka stref. Warto przed rozpoczęciem latania dronem dowiedzieć się czy w konkretnej lokalizacji nie ma żadnych restrykcyjnych warunków w tym aspekcie. Należy zaznaczyć, że najbardziej przyjazna dla operatorów tych urządzeń jest oczywiście przestrzeń niekontrolowana (oznaczana literą G). Trzeba podkreślić, że w takiej sytuacji nie trzeba specjalnie zgłaszać lotów. Oczywiście, należy jednak stosować się do wyżej wymienionych wskazówek.

Biorąc pod uwagę przestrzeń powietrzną Polski mamy również do czynienia na przykład z przestrzeniami C i D. Są to już obszary kontrolowane. Nie będzie chyba dla nikogo zaskoczeniem, że w tym aspekcie nawet zwykły lot dronem musi być zgłoszony stosownym instytucjom.

Ważne jest zatem to, aby wszystko sobie dokładnie przemyśleć przed lataniem dronem. Wybierajcie stosowne lokalizacje, gdzie ryzyko spowodowania jakiejś niesprzyjającej sytuacji jest po prostu bliskie zeru.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne