Warto zaznaczyć, że jedne z pierwszych systemów do automatyki budynków, wykorzystywane były głównie do biurowców, lotnisk, stadionów czy budynków użyteczności publicznej. Z uwagi na wysokie koszty, niemożliwe było stosowanie ich do mniejszych zabudowań.
Popularyzacja systemów otwartych
Z biegiem czasu, a dokładnie od początku lat dziewięćdziesiątych masowo zaczęły pojawiać się nowe rozwiązania w ramach systemów otwartych. Charakteryzowały się przede wszystkim powszechną dostępnością do protokołów, które wcześniej były ukrywane przez producentów. Zmiana tej sytuacji pozwoliła na to, że obecnie każda firma ma możliwość wprowadzenia na rynek własnych produktów, a więc części systemów otwartych. Dodatkowo bardzo istotą zaletą takiego rozwiązania w ramach nowoczesnych systemów jest możliwość ich współpracy. W efekcie pozwala to na zdecydowanie większą elastyczność, tak samo w przypadku projektowania oraz modernizowania bieżącej instalacji w budynku.
Kable magistrali LON – zastosowanie
Z kolei kable magistrali LON przeznaczone są przede wszystkim do skutecznej pracy w systemach automatyki zgodnie z magistralą LON. Wszystkie z rodzajów takich kabli nadają się do stałego ułożenia, co umożliwia ich podłączenie w ramach połączeń ruchomych wewnątrz budynków. Warto pamiętać, że wysokiej jakości kable zawsze charakteryzuje duża odporność na działanie olejów, co jest bardzo istotne w odniesieniu do ich wytrzymałości. Bardzo ważną kwestią jest budowa takich kabli LON, gdzie przewody muszą posiadać odpowiednie cechy charakterystyczne, dzięki którym mogą spełniać swoje zadania. Najczęściej zbudowane są z żył wielodrutowych, bardzo giętkich, najczęściej miedzianych. Z kolei izolacja żył wykonywana jest ze specjalistycznego polwinitu izolacyjnego. Powłoka, która stanowi zabezpieczenie ochronne dla kabla i wykonana jest z polwinitu oponowego. Wszystkie z wymienionych elementów muszą być wykonane z właściwych materiałów, aby funkcjonowanie instalacji było jak najmniej awaryjne.
Przyszłość automatyki budynków
W najbliższych latach automatyka budynków z pewnością będzie rozwijała się coraz szybciej, dostosowując się do potrzeb i wymagań użytkowników. Dynamiczny postęp w dziedzinie konstruowania czujników, także innowacyjnej miniaturyzacji i znacznie lepszych ocen w zakresie łączności, przyczyni się do zdominowania przede wszystkim przestrzeni biurowych. Już obecne możliwości systemów otwartych powodują ogromne zaciekawienie na rynku, a także bardzo wysokie oczekiwania przyszłych użytkowników.