Strona głównaUncategorizedLuki cenowe - jakie znaczenie mają dla inwestora?

Luki cenowe – jakie znaczenie mają dla inwestora?

Analizując wykresy giełdowe poszczególnych spółek niekiedy możemy dostrzec nietypowe zjawiska. Przykładem są chociażby duże przerwy pomiędzy wykresami w poszczególnych dniach. Czym są luki cenowe? Jakie cechy charakterystyczne posiada luka startu? Co powinniśmy wiedzieć na temat luki ucieczki? Co może oznaczać luka wyczerpania dla inwestora? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Luki cenowe to pewien obszar znajdujący się na wykresie, w którym to nie zawarto żadnej transakcji. Inwestując w akcje na home saxo, do takich zjawisk może dochodzić bardzo często i jest to naturalne. Wyróżnić można następujące luki: zwykłe, startu, ucieczki, wyczerpania. Ta pierwsza pojawia się właściwie bez przyczyny, i nie ma większego znaczenia dla inwestora. Nieco inaczej wygląda to w pozostałych przypadkach.

Jakie cechy charakterystyczne posiada luka startu?

Luka startu powstaje po istotnych informacjach podczas przełamywania barier technicznych lub wybicia z formacji. W takich sytuacjach luka podkreśla fakt wybicia, jednocześnie zmniejsza się prawdopodobieństwo tego, że wygenerowany przez nas sygnał okazałby się fałszywy. Jeśli luka startu występuje przy wybiciu, wówczas wolumen powinien znacząco wzrastać.

Co powinniśmy wiedzieć na temat luki ucieczki?

Luka ucieczki występuje po wyznaczeniu luki startowej. Zapowiada ona kontynuację ruchu cen. W zdecydowanej większości przypadków pojawia się w połowie ruchu, jednocześnie może służyć do wyznaczania długości. W sytuacji, kiedy luka ucieczki występuje podczas zwyżek, to wolumen powinien maleć. Co godne podkreślenia- jest to istotny punkt wsparcia lub oporu.

Luka wyczerpania – co może oznaczać dla inwestora?

Luka wyczerpania charakteryzuje się tym, że powstaje po długim ruchu w jednym kierunku. Ma to miejsce z reguły w końcowej już fazie trendu. Zapowiada odwrócenie wcześniejszej tendencji. Można zatem stwierdzić, że luka wyczerpania poniekąd ostrzega przed tym, że trend może ulec zmianie. Przez wielu inwestorów jest ona traktowana jako sygnał sprzedaży po zwyżce lub sygnał zakupu po spadkach. Kluczowe jest jednak, aby po wystąpieniu danej luki wolumen znacząco wzrastał. Wszystkie wyżej wymienione luki to tzw. “reguła trzech okien”. W przypadku silnych trendów pojawiają się one po sobie. Ostatnia jest informacją o tym, że dotychczasowy trend może ulec zmianie.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne