Reguły bezpieczeństwa w serwerach wirtualnych

0
1108

Małe i średnie firmy chcąc optymalizować koszty utrzymania mocy obliczeniowej potencjalnie drzemiącej w każdym profesjonalnym serwerze, ulegają perswazji finansowej i korzystają z usług firm oferujących tani hosting i serwery wirtualne.

Jednak korzystanie ze wspólnych zasobów obliczeniowych generuje przynajmniej potencjalne zagrożenia. A prawdopodobieństwo wystąpienia pewnego zjawiska w wirtualnym środowisku często jest urealniane przez przestępców sieciowych działających na szkodę osób fizycznych i czerpiąc korzyści z realnej ludzkiej krzywdy.

1. Emulatory zabezpieczeń

Szkopuł tkwi w przeświadczeniu, że fizyczne zabezpieczenia sprzętowe spełnią zadanie jako prewencja dla zjawisk wirtualnych. Jest to co prawda możliwe, ale skomplikowane procedury konfiguracyjne sieci wirtualnej wymykają się i nawet nie próbują być kompatybilne z zabezpieczającymi je maszynami. Z drugiej jednak strony postęp technologiczny przynosi zmiany, które pozwalają jednak korzystać z fizycznych urządzeń do zabezpieczania czegoś, czego nie da się dotknąć. Emulatory środków bezpieczeństwa instalowane na urządzeniach fizycznych zaszczepiają w nich „świadomość” wirtualności obsługiwanego obszaru.

2. Różnice między środowiskami

Podstawowym dyferencjałem środowisk jest dynamika. Entourage rzeczywisty jest statyczny. Po złączeniu ze sobą urządzeń i konfiguracji wszystko dzieje się tu i teraz. Świat przestrzeni wirtualnej tętni dynamiką. Emulowane urządzenia mogą być w jednej chwili przenoszone lub wyłączane zgodnie z regułami wirtualizacji. Zaleta dynamiki wirtualizacji staje się ciężarem, kiedy dochodzi do tworzenia reguł bezpieczeństwa dla poszczególnych nieistniejących urządzeń. I – co gorsza – samo określenie reguł nie zamyka tematu. Pozostaje jeszcze wyegzekwowanie postanowień.

3. Tajny agent

Rozwiązaniem stała się integracja tego, co nienamacalne z rzeczywistością za pomocą programu, tzw. agenta. Superwizor jest adiutantem każdego wirtualnego serwera. Jeśli na serwerze działa 5 serwerów wirtualnych działa z nimi także pięciu agentów. Powoduje to narzut na wydajność, ale działa.

Więcej na hostinghouse.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.