Nowoczesne technologie w odgrywają kluczową rolę w branży spożywczej. Umiejętne zastosowanie maszyn pozwala producentom na osiągnięcie wyższej efektywności. Jednym z innowacyjnych urządzeń jest sortownik optyczny kolorów ziaren. To wszechstronne narzędzie, które może przynieść korzyści dla firm z branży spożywczej, które wykorzystują różnorodne produkty przypominające ziarna (np. nasiona, rodzynki, orzechy lub migdały). Na czym polega praca takiego urządzenia i jakie daje korzyści? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule.
Na czym polega praca sortownika optycznego?
Sortownik optyczny to innowacyjne urządzenie, które umożliwia precyzyjne rozdzielanie produktów. Dzięki wykorzystaniu sensorów światła CCD (Charge-Coupled Device) oraz specjalnych soczewek przemysłowych, sortownik optyczny jest w stanie dokładnie analizować barwę każdego indywidualnego ziarna lub produktu. Ponadto, nowoczesne zaawansowane sortowniki biorą pod uwagę takie cechy jak waga oraz wielkość sortowanych produktów. Efektem pracy sortownika optycznego jest uzyskanie wyselekcjonowanego produktu końcowego.
W jakich przypadkach zastosowanie sortowników optycznych się sprawdza?
Sortowniki optyczne mogą być stosowane w różnych branżach, w których istnieje potrzeba wyselekcjonowania produktów na podstawie cech optycznych (takich jak kolor, kształt lub wielkość).
W szczególności sprawdzają się doskonale w pracy z różnorodnymi kategoriami surowców w branży spożywczej. Przykładem jest optyczne sortowanie nasion oraz podobnych produktów spożywczych. Produkty takie jak nasiona sezamu, rodzynki, migdały, orzechy, owies, soja, kukurydza czy ziarna pszenicy często podlegają sortowaniu i bez wykorzystania zaawansowanych maszyn proces ten byłby bardzo żmudny.
Pozostałe branże w których sortowniki tego typu mogą znaleźć zastosowanie to branża recyklingowa (sortowanie opadów), branża farmaceutyczna (kontrola jakości polegająca na wykrywaniu wadliwych leków) oraz szeroko pojęty przemysł produkcyjny (sortowanie materiałów według specyficznych potrzeb wynikających z stosowanego procesu produkcyjnego).