Strona głównaTechnologieCzym jest i do czego służy kwalifikowany podpis elektroniczny?

Czym jest i do czego służy kwalifikowany podpis elektroniczny?

Kwestie podpisu elektronicznego oraz bezpiecznego podpisu elektronicznego są uregulowane prawnie w Ustawie o podpisie elektronicznym z dnia 18 września 2001 roku. W ustawie zapisane są definicje obu podpisów. Najważniejszą różnicą między tymi dwoma formami jest posiadanie certyfikatu kwalifikowanego. Posiadając bezpieczny podpis można bez wychodzenia z domu zajmować się oficjalnymi dokumentami. Zwykły podpis elektroniczny upoważnia jedynie do powszechnej korespondencji.

Podpis elektroniczny Wrocław –– czym jest?

Nazwą podpis elektroniczny można określić całą grupę technik, których zadaniem jest potwierdzenie autentyczności dokumentu oraz sprawdzenie tożsamości osoby posiadającej dany dokument. Podpis elektroniczny Wrocław, czy też wykonany gdziekolwiek indziej, nie różni się dużo od zwykłego, musi bowiem być odręczny oraz zapewnić możliwość wykrycia zmian w podpisywanym dokumencie. Ponadto, podpis elektroniczny musi również być tak skonstruowany, aby autor podpisu nie mógł się go wyprzeć, oraz aby niezależna instytucja czy też osoba mogła go zweryfikować. W praktyce podpis elektroniczny można uznać za bardziej wiarygodny niż ten odręczny. Dzieje się tak między innymi ze względu na możliwość dodawania uwierzytelnionych znaczników czasowych, które wykluczają wprowadzenie do obiegu podpisanego już kiedyś dokumentu.

Jak uzyskać elektroniczny podpis kwalifikowany?

Podpis tego typu należy do narzędzi komercyjnych, można go zatem nabyć u certyfikowanych dostawców, którzy są nadzorowani przez Ministerstwo Cyfryzacji. Wysokość opłaty nie jest ustalana odgórnie, jest ona różna w zależności od oferujących je placówek. Cena podpisu elektronicznego zależy od tego, jak długo ma być ważny certyfikat oraz od urządzenia, dzięki któremu będzie składany podpis. Mogą to być czytniki kart USB czy też tokeny USB. W momencie zakupu elektronicznego podpisu kwalifikowanego należy podpisać umowę subskrypcyjną, pojawić się osobiście w placówce w celu potwierdzenia tożsamości oraz na koniec zainstalować oprogramowanie. W tym momencie można już używać bezpiecznego podpisu. Należy tylko włożyć kartę do czytnika, uruchomić oprogramowanie, nacisnąć przycisk „podpisz” i wybrać dokument, który ma zostać podpisany. Nasza firma posiada taki podpis elektroniczny oraz kamery monitoringu i kasy fiskalne nowej generacji .

Co można załatwić za pomocą bezpiecznego podpisu elektronicznego we Wrocławiu?

Kwalifikowany podpis elektroniczny we Wrocławiu może np. służyć przesyłaniu dokumentów do jednostek administracji publicznej. Inną opcją może być Profil zaufany, który jest darmową alternatywą od lipca 2011 roku. Bezpieczny podpis może być również używany podczas podpisywania umów, które są zapisane w formie elektronicznej oraz uwierzytelnienia faktur elektronicznych. Od 2010 roku możliwe jest również podpisywanie w ten sposób faktur elektronicznych.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne