Strona głównaTechnologieDlaczego strona internetowa potrzebuje certyfikatu SSL?

Dlaczego strona internetowa potrzebuje certyfikatu SSL?

Certyfikat SSL, jest sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa na stronie internetowej. Strona, która posiada takowy certyfikat daje odwiedzającym ją internautom jasny sygnał, że ich dane są bezpieczne i chronione. Jest to w szczególności istotne w przypadku sklepów internetowych oraz wszelkich stron, na których występuje możliwość rejestracji. Jednak certyfikat SSL stał się na tyle powszechnym standardem, że powinien być wdrożony nawet w przypadku prostej witryny w postaci bloga lub wizytówki firmowej.

Czym jest SSL?

SSL jest akronimem od angielskiego Secure Socket Layer. Celem wdrożenia SSL’a jest bezpieczeństwo danych w trakcie ich przesyłania. Do tego celu wykorzystywane jest szyfrowanie kluczem AES oraz przesyłanie danych z użyciem protokołu HTTPS. W efekcie zapewnione jest zaszyfrowanie danych oraz integralność danych. Ponadto, nie bez znaczenia pozostaje budowanie zaufania i dobrego wizerunku. Internauci, którzy wchodzą na stronę zabezpieczoną certyfikatem SSL mają pewność, że nie zostali przekierowani na fałszywą witrynę.

Warto wiedzieć, że certyfikaty SSL występują w różnej formie.

  • Certyfikat Domain Validation to podstawowe uwierzytlenienie
  • Certyfikat Organization Validation to rozszerzenie rozszerzone
  • Certyfikat Extended Validation to pełne uwierzytlenienie

Dla kogo certyfikat SSL?

W przypadku prostych stron blogowych wystarczy certyfikat SSL w podstawowej formie, natomiast w przypadku stron instytucji finansowych np. na stornach banków zdecydowanie rekomendowana jest najsilniejsza ochrona danych.

Należy pamiętać, że certyfikat SSL powinien być wdrożony na każdej witrynie na której w jakikolwiek sposób przetwarzane są dane osobowe odwiedzającego. Zazwyczaj są to wspomniane strony banków oraz sklepy internetowe. Ponadto, certyfikaty powinny zagościć na przeróżnych stronach na których występuje możliwość rejestracji np. na stronach medycznych do umawiania wizyt, na stronach hoteli, na serwisach szkolnych oferujących dziennik ucznia, na stronach administracji publicznej, na stronach administracji publicznej itd.

Podsumowanie

Bardzo istotne jest to, że certyfikat SSL, poza bezpieczeństwem i dobrym wizerunkiem wpływa także na to jak widzi nas Google. Wdrożenie certyfikatu SSL jest jednym z czynników jaki wpływa na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.

Czy zatem warto posiadać w witrynie internetowej certyfikat SSL? Zdecydowanie tak. Nawet jeśli nie prowadzisz sklepu internetowego a prosty blog lub stronę w postaci wizytówki firmy to i tak odpowiedź jest jednoznaczna – posiadanie certyfikatu SSL jest mocno rekomendowane.

Więcej na temat zarządzania certyfikatem SSL oraz wydajnością strony internetowej można przeczytać na pingus.cloud

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne