Strona głównaTechnologieJakie są różnice pomiędzy kasą fiskalną a drukarką fiskalną?

Jakie są różnice pomiędzy kasą fiskalną a drukarką fiskalną?

Podjęcie kasy fiskalnej jest znane większości z nas. Nieco rzadziej słyszymy o drukarce fiskalnej. Do czego służy tego typu urządzenie i jakie są różnice w stosunku do kasy fiskalnej? Podstawowe kwestie dotyczące tego zagadnienia wyjaśniamy w niniejszym artykule.

Różnica pomiędzy drukarką fiskalną a kasą fiskalną?

Przedsiębiorca obsługujący klientów detalicznych musi posiadać odpowiednie urządzenie rejestrujące. Wybór pomiędzy drukarką fiskalną a kasą fiskalną nie dla każdego jest jasny i klarowny. Zasadnicza różnica pomiędzy jednym i drugim urządzeniem polega na tym, że kasa fiskalna pracuje samodzielnie. Natomiast drukarka fiskalna to urządzenie, które wymaga integracji z odpowiednim programem sprzedażowym.

Drukarki fiskalne współpracują z zewnętrznym systemem sprzedażowo-rozliczeniowym, który stanowi serce działalności. W takim systemie zapisana jest baza oferowanych towarów i usług. Dzięki temu aktualizacja stanów magazynowych oraz cen jest możliwa z jednego centralnego punktu. Co na przykład w przypadku dużych sieci handlowych ma kluczowe znaczenie. Dlatego też, można powiedzieć, że drukarka fiskalna jest urządzeniem, które jedynie pełni rolę pomocniczą (wystawia i drukuje paragony). Śmiało tez można przyznać, że drukarka fiskalna to niemal niezbędne urządzenie dla rozproszonych sieci handlowych. W przypadku małych działalności, w większości przypadków wystarczająca jest kasa fiskalna.

Korzyści wynikające ze zdecydowania się na drukarkę fiskalną

Dlaczego niektórzy wybierają drukarkę fiskalną zamiast tradycyjnej kasy fiskalnej. Otóż wraz z rozwojem biznesu zdarza się, że funkcjonalności oferowane przez kasę (które zazwyczaj są węższe od tych które oferuje drukarka) są po prostu niewystarczające.  Za pomocą drukarki fiskalnej jesteśmy w stanie np. sprawdzić stany magazynowe, wystawić faktury VAT, zintegrować urządzenie z automatycznym systemami promocyjno-rabatowymi, dokonywać analiz sprzedażowych oraz skorzystać z szeregu innych funkcjonalności jakich ciężko się doszukiwać nawet w kasach fiskalnych z wyższej półki.

Podsumowując, różnice wynikają z zasady działania oraz z oferowanych dodatkowych funkcjonalności. To czy ostatecznie zdecydujemy się na kasę fiskalną czy na drukarkę fiskalną w dużej mierze zależy od specyfiki działalności.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne