Strona głównaTechnologieKlawiatura do laptopa - jak ją wybrać?

Klawiatura do laptopa – jak ją wybrać?

Kupując laptopa zwykle nie zwraca się uwagi na rodzaj klawiatury tak, jak na inne parametry sprzętu. Ważniejszy jest procesor, pamięć RAM czy karta graficzna. Tymczasem to właśnie z klawiaturą użytkownik ma największą interakcję podczas korzystania z komputera. Układ klawiszy, szybkość ich działania czy ogólnie funkcjonowanie jest niezwykle ważne. Wszystko to bowiem ma bezpośredni wpływ na komfort korzystania z laptopa. Model klawiatury jest również istotny z tego względu, iż w laptopie nie da się jej wymienić na inną. Można co najwyżej dokupić klawiaturę dodatkową. Jakie zatem cechy powinna posiadać dobra klawiatura w laptopie?

Cechy klawiatury w laptopie

Dobre klawiatury do laptopów cechować powinny się przede wszystkim elastycznością. Dobrej jakości klawiatura to taka, której klawisze nie uginają się pod większym naciskiem. Jeśli tak się dzieje to można podejrzewać, że po jakimś czasie klawiatura zacznie się po prostu psuć. Bardzo ważny jest również skok klawiszy. Mówiąc ogólnie jest to droga jaką klawisz przebywa od stanu spoczynku do całkowitego wciśnięcia. Zbyt niska klawiatura może nie być dobrym rozwiązaniem. Praca na takiej klawiaturze często jest powodem literówek. Nie ma się bowiem pewnego poczucia wciśnięcia klawisza. To jest jednak często kwestią indywidualną. Oceniając klawiaturę do laptopa uwagę zwrócić należy również na jej amortyzację. Chodzi tu o “miękkość” klawiszy. Klawiatury do laptopów, które posiadają większą amortyzację znacznie mniej meczą palce i dłonie podczas pracy.

Szczegóły, na które nie zwraca się uwagi

Oceniając klawiaturę do laptopa często nie zwraca się uwagi na kilka szczegółów, które tak naprawdę są dość istotne. Przykładem może być tu przerwa między klawiszami. Większe przerwy mogą wyglądać estetycznie, jednak jest to rozwiązanie mało ergonomiczne. Mniejsze przerwy to większa wygoda podczas pisania. Innym szczegółem jest podświetlenie klawiatury. Na rynku obecne są klawiatury do laptopów z różnymi rodzajami podświetleń. Najczęściej spotkać można oświetlenie w postaci jednej diody, która oświetla klawisze od góry. Zdecydowanie lepszy rozwiązaniem jest podświetlenie klawiszy od spodu. Diody umieszczone pod klawiszami zdecydowanie lepiej oświetlają klawiaturę. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o klawiaturze numerycznej. Ta nie zawsze w laptopach jest obecna. Jest tak zwłaszcza w mniejszych laptopach. Mały laptop jest lekko i poręczny. Jednak ważniejsze jest do czego komputer ma być używany. Jeśli pracuje się dużo z liczbami, no. na arkuszach kalkulacyjnych to koniecznie postawić należy na laptop posiadający klawiaturę numeryczną. Takie rozwiązanie zwiększy komfort pracy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne