W Unii Europejskiej cyberprzestępczość to jedno z największych zagrożeń dla biznesu. Liczba cyberataków rośnie z roku na rok i generuje coraz większe straty. Cyberprzestępcy są coraz lepiej przygotowani i wykorzystują coraz bardziej zaawansowane narzędzia. W związku z narastającym zagrożeniem Komisja Europejska powołała Agencję Unii Europejskiej ds. cyberbezpieczeństwa, która zajmuje się koordynacją walki z tym nowym typem przestępczości, a także przygotowuje wytyczne dla firm programistycznych.
A jak wygląda sytuacja w Polsce? Czy polskie firmy są bezpieczniejsze niż te działające w innych krajach UE?
Najważniejsze dane o cyberatakach
Najbardziej kompleksowe dane o poziomie zagrożenia ze strony cyberprzestępców można znaleźć w raporcie KPMG. Przeprowadzone badanie wykazało, że w 2018 roku zaledwie 32 procent firm nie odnotowało żadnych incydentów w obszarze bezpieczeństwa. Podobnie jak w całej Europie również w Polsce zwiększa się poziom zagrożenia dla małych i średnich firm. Incydenty związane z działalnością cyberprzestępców odnotowała ponad połowa z nich.
Liczba cyberataków wzrosła aż w 25% firm, a 67 procent uczestników badania wskazało, że liczba ataków pozostała na niezmienionym poziomie. Poprawę poziomu cyberbezpieczeństwa zanotowano w zaledwie 8% przedsiębiorstw.
Podobnie jak w całej Europie również w Polsce zwiększa się poziom zagrożenia dla małych i średnich firm. Incydenty związane z działalnością cyberprzestępców odnotowała ponad połowa z nich.
Zwiększenie nakładów na cyberbezpieczeństwo
Przedsiębiorcy coraz częściej zdają sobie sprawę z poziomu zagrożenia. Badanie pokazało, że aż 96 procent z nich uważa ataki cyberprzestępców jako jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla ich działalności.
Postęp w zakresie świadomości przekłada się na konkretne działania. Przedsiębiorcy znacznie zwiększają nakłady finansowe na rozwiązania zmniejszające ryzyko. Inwestują nie tylko w nowoczesne rozwiązania, ale także szkolą pracowników.
Poziom zagrożenia nadal wzrasta
Dlaczego pomimo inwestycji poziom zagrożenia nadal wzrasta? Przede wszystkim ze względu na trudności w rekrutacji odpowiednio przygotowanych pracowników. Z problemem tym borykają się przede wszystkim małe i średnie firmy, które często nie w ogóle nie dysponują zasobami ludzkimi niezbędnymi do skutecznej obrony przed cyberprzestępczością.
Dlatego coraz większa liczba firm korzysta z zewnętrznych rozwiązań oferowanych przez wyspecjalizowane firmy programistyczne. Outsourcing usług związanych z bezpieczeństwem cyfrowym jest jednym z najlepszych rozwiązań dla firm, które samodzielnie nie radzą sobie ze przeciwdziałaniem zagrożeniom.
Dużą popularnością cieszy się też współpraca z software house-ami i wdrażanie nowoczesnych zabezpieczeń wykorzystujących sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe. Oprogramowanie tego typu pozwala znacznie skuteczniej zabezpieczać cyfrowe zasoby firmy.
Rośnie także zainteresowanie produktami ubezpieczeniowymi pozwalającymi chronić działalność firm w przypadku wystąpienia cyberataku. Takie produkty oferuje coraz więcej firm ubezpieczeniowych, a ich sprzedaż systematycznie wzrasta.