Strona głównaPozostałePrzeszklenia w domu – modnie, ale czy funkcjonalnie?

Przeszklenia w domu – modnie, ale czy funkcjonalnie?

Nowoczesny dom to przestrzeń, płynne przejście między wnętrzem a ogrodem oraz duża ilość naturalnego światła. Wszystko to można osiągnąć dzięki zastosowaniu dużych przeszkleń.  Jednym takie rozwiązanie kojarzy się z luksusem, dla innych jest szansą zbliżenia się do świata, od którego są odcięci przez większość dnia spędzonego w pracy. Od czasu do czasu słychać jednak głosy, które podają w wątpliwość użyteczność dużych przeszkleń w przestrzeni domowej. Ile w nich prawdy?

Bliskość z naturą i dobry nastrój
Duże przeszklenia są wskazane zwłaszcza w tych domach, które mają wokół ciekawe widoki lub dużą ilość zieleni. Zastosowanie drzwi przesuwnych na parterze pozwala na przenikania się przestrzeni domowej oraz przestrzeni świata zewnętrznego. Wrażenie odseparowania znika, a w zamian, wraz z powiększoną płaszczyzną domu, można zyskać bliskość z naturą oraz otaczającym nas światem.

Jasne pomieszczenia mają także bardziej lekki, optymistyczny charakter. To dlatego http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/nowoczesne-projekty-domow nowoczesne projekty domów tak często wykorzystują duże przeszklenia i jasne barwy. Pozwala to zachować dobry nastrój i radosną aurę każdego dnia.

Duże przeszklenia a temperatura wewnątrz domu
Okna mogą powodować duże straty energetyczne, zwłaszcza gdy są usytuowane od strony północnej. Aby tego uniknąć należy wybrać okna o niższym współczynniku przenikania ciepła i zamontować je na południowej ścianie domu. W ten sposób będzie można odzyskać energię pochodzącą ze słońca nawet w jesienne i zimowe dni.

Z drugiej strony trzeba pamiętać, że okna mają gorsze parametry izolacyjne, dlatego nigdy nie ocieplą wnętrza tak jak tradycyjna ściana zewnętrzna. W miejscu osadzenia okna tworzy się mostek termiczny, który może generować spore straty cieplne. Duże przeszklenia stają się też uciążliwe w okresie letnim i niewykluczone, że trzeba będzie zamontować dodatkowe rolety lub folie ochronne, które pomogą zredukować nadmierne nagrzewanie pomieszczeń.

Czy duże przeszklenia są dla każdego?
Warto także pamiętać, że duże przeszklenia nie sprawdzają się zwykle w ciasnej zabudowie. Jeśli ciekawskie spojrzenia przechodniów lub sąsiadów nam przeszkadzają i powodują uczucie dyskomfortu, lepiej byśmy zrezygnowali z bardzo dużych okien.

Większa ilość szklanych powierzchni w domu to automatycznie wyższa cena domu. Murowane ściany są zdecydowanie bardziej ekonomiczne. Nie każdy więc będzie mógł pozwolić sobie na ten nowoczesny, ale jakże kosztowny design.

Nie można też zapominać o względach praktycznych, takich jak mniejsza ustawność pomieszczeń (kiedy tracimy jedną ścianę kosztem dużego okna, może pojawić się problem z rozmieszczeniem mebli). Poza tym – o ile nie posiadamy pomocy domowej – wszystkie te przeszklone płaszczyzny będziemy musieli regularnie czyścić. Być może nie jest to problem wielkiej wagi, ale warto i tę kwestię wziąć pod uwagę, zanim podejmiemy decyzję o wykorzystaniu dużych przeszkleń.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne