Strona głównaTechnologiePrzyszłość druku 3D

Przyszłość druku 3D

Technologia druku 3D staje się coraz bardziej popularna. Nie brakuje sceptycznych głosów dotyczących szeroko pojętej technologii drukowania przestrzennego za pomocą drukarek 3D. Z drugiej strony jest spora grupa zagorzałych entuzjastów. Jaką przyszłość czeka druk 3D? Czy jest to technologia, która może zmienić sposób postrzegania masowej produkcji?

Druk 3D z pewnością nie jest jeszcze przełomem w świecie masowej produkcji, ale na pewno jest istotnym elementem w produkcji mało seryjnej a w szczególności w prototypowaniu.

Początkowo druk 3D praktycznie wyłącznie był wykorzystywany jako technika szybkiego i stosunkowo wygodnego prototypowania. Od dobrych kilku lat obserwujemy wzrost znaczenia tej technologii w produkcji gotowych przedmiotów.

Jakie argumenty przemawiają za drukarką 3D? Przede wszystkim dają one dosyć dużą swobodę działania. Za ich pomocą można bardzo szybko wytworzyć obiekty, które przy użyciu standardowych metod wymagałyby znacznie większych nakładów inwestycyjnych. Poza tym, możliwości druku 3D w niektórych aspektach, poza tym, że są wygodniejsze to nawet przewyższają możliwości obróbki obiektu za pomocą konwencjonalnych metod (takich jak frezowanie czy skrawanie). Za pomocą drukarek 3D można tworzyć wytrzymałe materiały odporne na wysokie temperatury oraz różnego rodzaju środki chemiczne. Sama precyzja druku bywa naprawdę imponująca i nie odbiega od standardów znanych z tradycyjnych metod.

Istotne jest, że produkcja nowego obiektu jest poprzedzona projektem weryfikowanym w oprogramowaniu CAD co pozwala wykonać różnego rodzaju testy oraz wstępnie ocenić funkcjonalność zaprojektowanego obiektu. Taki stan rzeczy w wielu przypadkach pomaga ustrzec się błędów, które w przypadku masowej produkcji mogą być bardzo kosztowne.

Historia druku 3D

Początki druku 3D to lata 80 ubiegłego wieku. Pierwsza maszyna do osadzenia topionego materiału (FDM) o nazwie 3D modeler to rok 1992. Kolejną ważną datą w historii drukarek 3D jest rok 2006, kiedy to Adrian Bowyer zbudował pierwszy prototyp drukarki przeznaczony dla użytkowników domowych. Współcześnie drukarki 3D są wykorzystywane zarówno przez użytkowników domowych jak i w przemyśle.

Obecnie za pomocą drukarek 3D produkowane są różnorodne przedmioty z tworzywa sztucznego, przedmioty z topliwych materiałów (np. z czekolady), produkty metalowe, prototypy i produkty koncepcyjne. Szczególnie interesujące jest wykorzystanie drukarek 3D w medycynie (protezy). W ograniczonej formie produkowane są nawet tak innowacyjne obiekty jak tkanki (medycyna) lub domy (budownictwo).

Na przestrzeni lat wyodrębniono kilka różnych metod druku. Popularną i powszechnie stosowaną metodą jest FFF/FDM.

Przyszłość

Druk 3D czas euforii i moment szczytu oczekiwań ma już za sobą. Wiele entuzjastów druku 3D oczekiwało, że ta technologia niemal z miejsca zrewolucjonizuje przemysł a może nawet i pozostałe branże (np. medycynę). Tak się nie stało co nie oznacza, że potencjał druku 3D należy dyskredytować.

Druk 3D jest idealną odpowiedzią na wizję przemysłu 4.0 (przemysłu przyszłości). Jest to technologia, która pozwala produkować z pozoru skomplikowane części produkcyjne (np. śmigła do samolotu) za pomocą kliknięcia myszką. Jest to oczywiście spore uproszczenie procesu druku 3D, ale obrazuje pewien kierunek/trend, w którym zmierza przyszłość produkcji.

Druk 3D jest szansą na mniejszych firm – nawet startupów na konkurowanie ze znacznie bardziej technologicznie zaawansowanymi zakładami produkcyjnymi. Produkty, które wytwarzają współczesne małe drukarnie 3D są naprawdę imponujące. Przykładem jest Drukarnia P3DRC, która w swoim portfolio ma obudowę do telefonu, tulejki, grawer laserowy, uchwyt płytki przekaźnikowej i wiele więcej!

Czy taki stan rzeczy sprawia, że druk 3D może być kamieniem milowym w historii przemysłu? Czy druk 3D może zmienić podejście do szeroko pojętej produkcji w ujęciu globalnym? Ciężko prognozować. Jednak na pewno druk 3D to technologia, która ma ku temu pewne przesłanki.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne