Strona głównaTechnologieZakładanie firmy w Polsce przez obcokrajowca

Zakładanie firmy w Polsce przez obcokrajowca

Współcześnie żyjemy w czasach bardzo dużej wolności gospodarczej. Wielu Polaków prowadzi swoje firmy na terenie Wysp Brytyjskich. Ponadto, coraz więcej słyszy się o zakładaniu firmy w Estonii, Czechach oraz innych regionach świata. W tym artykule opisujemy jednak trochę odwrotny przypadek. Otóż odpowiadamy na pytanie czy osoba z zagranicy może założyć działalność w Polsce? Jakie warunku musi spełnić obcokrajowiec by prowadzić firmę zarejestrowaną na terenie RP?

Jakie warunki musi spełnić obcokrajowiec by prowadzić działalność gospodarczą w Polsce?

Sytuacja jest najprostsza w przypadku obywateli Unii Europejskiej oraz państw członkowskich EFTA i państw będących stronami umowy EOG. Osoby pochodzące z państw należących do wyżej wymienionych obszarów mogą z pełną swobodą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą w Polsce.

Obywatele pozostałych państw muszą przygotować się na większą ilość formalności. Tak naprawdę chodzi o przygotowanie odpowiedniego dokumentu w postaci zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE, zezwolenia na pobyt związany z podjęciem lub kontynuacją stacjonarnych studiów wyższych, zezwolenie dla osób będących w związku małżeńskim z obywatelem polski, zezwolenia na pobyt czasowy udzielany członkowi rodziny cudzoziemca, zgoda na pobyt tolerowany lub ważna Karta Polaka. Oczywiście w większości wypadków wystarczy jeden z wyżej wymienionych dokumentów. Powyżej wymieniono najczęściej stosowane dokumenty, jednak lista ta jest znacznie dłuższa. Dokładne informacje o akceptowalnych dokumentach i innych obowiązkach dla osób planujących założenie firmy w Polsce można znaleźć na stronach rządowych oraz w odpowiednich urzędach.

Jaką formę działalności wybrać?

Otwarcie firmy w Polsce przez obcokrajowca to proces, który nie wiele się różni od tego co musi przejść obywatel Polski planujący założyć działalność. Dwie najpopularniejsze formy to oczywiście jednoosobowa działalność gospodarcza oraz spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Założenie jednosoobowej działalności polega na wypełnieniu wniosku CEIDG, co można wykonać przez Internet na stronie CEIDG i złożyć wniosek w odpowiednim Urzędzie Miasta lub Gminy. Wniosek oczywiście nie różni się od tego jaki wypełniają Polacy. Jedyna różnica to sposób wypełnienia pozycji 03.1. W tym miejscu trzeba potwierdzić, że jest się cudzoziemcem uprawnionym do założenia działalności na terenie Polski. Co ciekawe, pozycję tą wypełniają jedynie osoby spoza UE oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. To bardzo pozytywna informacja, że założenie firmy w Polsce przez innych Europejczyków jest dostępne praktycznie od ręki.

Drugim najpopularniejszym typem działalności jest spółka (z reguły z o.o.). W tym wypadku należy skorzystać ze specjalnego portalu S24. Założenie firmy jest praktycznie identyczne jak w przypadku obywateli Polski. Jedyne o czym warto pamiętać to oświadczenie o byciu cudzoziemcem oraz o adresie do korespondencji.

Podsumowując, rejestracja działalności gospodarczej w Polsce szczególnie z perspektywy obcokrajowca może wydawać się skomplikowanym procesem. Jednak w szczególności dla obywateli UE oraz EOG nie ma zbyt wielu przeciwności. Warto pamiętać, że zawsze można posłużyć się doradztwem ze strony biura rachunkowego. W praktyce przedsiębiorca nie musi wypełniać wniosku samodzielnie gdyż założenie firmy może się odbyć przez pełnomocnictwo.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne